Лучано Лучі: «У весняній частині чемпіонату УПЛ у кожному турі на двох матчах працюватиме система VAR»

02:05 | 10 декабря 2019
Сьогодні в Будинку футболу відбулися лекція та прес-конференція голови Комітету арбітрів Української асоціації футболу Лучано Лучі.

Сьогодні в Будинку футболу відбулися лекція та прес-конференція голови Комітету арбітрів Української асоціації футболу Лучано Лучі.

Подія була присвячена програмі підготовки до впровадження системи VAR в Україні. Окрім Лучано Лучі, у прес-конференції взяли участь заступник начальника відділу забезпечення арбітражу Віктор Дердо та три арбітри, які пройшли тренінг із застосування VAR, — Євген Арановський, Сергій Бойко та Микола Балакін. 

Відкриваючи захід, Лучано Лучі зазначив, що саме сьогодні генеральний секретар УАФ Юрій Запісоцький підпише лист до ФІФА та УЄФА із заявкою на дозвіл використання системи відеодопомоги арбітрам в Україні.

Фото Павла Кубанова

«Ідею впровадження системи VAR в українському футболі висунув ще два роки тому президент УАФ Андрій Павелко. Разом із ним ми усвідомлювали, що відсутність VAR автоматично виключає нашу країну з європейського ланцюжка в системі арбітражу. Наші арбітри не були сертифіковані УЄФА для роботи із системою й тому мали можливість працювати лише на матчах Ліги Європи, а от, наприклад, у Лізі чемпіонів — ні.

Президент УАФ доручив мені вирушити до Цюриха й пройти там відповідну підготовку для роботи з VAR. Після цього ми почали працювати із суддями та технічним персоналом для впровадження системи. Останні шість місяців ішла копітка робота з їхнього тренінга на VAR у режимі офлайн. Минулої суботи ми завершили останню серію тренувань. За цей час ми провели безліч імітацій, в яких моделювали різні ігрові ситуації й дії арбітрів для успішного їх розв"язання. Основна ідея роботи системи VAR — це допомога арбітру, але не заміна його», — сказав Лучано Лучі.

Фото Павла Кубанова

Також голова комітету арбітрів розповів про деякі технічні та фінансові деталі забезпечення підготовки та майбутньої роботи системи VAR:

«Наразі всі витрати із закупівлі обладнання, машини для пересування та підготовки спеціалістів несе виключно Українська асоціація футболу. У нашому розпорядженні є один фургон на шість робочих місць, де власне змонтована система, два сервери EVS для забезпечення відеоповторів та 11 підготовлених арбітрів — вісім чоловіків та три жінки, що пройшли сертифікацію УЄФА. Окрім того, створена група із технічного забезпечення роботи системи VAR.

До 22 лютого, тобто до початку весняної частини першості України, ми плануємо створити міні-комісії із представників УАФ, УПЛ та комітету арбітрів, які в кожному турі будуть обирати по два матчі, де буде працювати система відеодопомоги арбітрам. Окрім того, ми збираємося також до лютого 2020 року попросити Прем"єр-лігу організувати зустріч із тренерами та представниками команд, щоб пояснити їм принципи застосування системи VAR». 

За словами Лучано Лучі, перевагу в застосуванні системи не буде надано жодній із команд. Критеріїв вибору матчів є лише три: логістика, тобто можливість швидкого переїзду машини з одного стадіону на інший у визначений термін, можливості телетранслятора (кількість камер, HD-сигнал тощо) та календар, адже наразі система VAR може обслуговувати лише один матч на день.

Далі слово взяв заступник начальника відділу забезпечення арбітражу Віктор Дердо, який продемонстрував на екрані приклади застосування системи в різних чемпіонатах Європи та світу. Він повідомив, що за протоколом ВАА є лише чотири категорії вирішальних для долі матчу епізодів, де дозволяється застосовувати систему VAR: 1) зарахування або незарахування голу; 2) призначення або непризначення пенальті; 3) прямі червоні картки (не стосується вилучень за другу жовту картку); 4) помилкова ідентифікація гравця. 

Фото Павла Кубанова

«Відеоасистент арбітра вступає в дію, коли арбітр уже прийняв рішення, включаючи й дозвіл на продовження гри. Можливий ще випадок, коли офіційні особи матчу не помітили важливий епізод, що може вплинути на долю зустрічі», — сказав Віктор Дердо. 

Про деякі нюанси роботи із системою VAR розповів Євген Арановський: «Зараз весь світ знаходиться лише на початковому етапі її впровадження. Але вже можна точно сказати, що це лише на користь футболу. Усередині машини працюють двоє суддів — арбітр VAR та асистент VAR, два оператори повторів та інспектор VAR. На зв"язку з головним арбітром матчу перебуває лише арбітр VAR. Тільки він може підказувати судді в полі, однак останнє слово все ж залишаться за головним арбітром».

Сергій Бойко поділився своїми враженнями: «На мій погляд, чи не найголовнішим чинником успішної роботи VAR є комунікація, взаємодія з арбітрами в полі, з операторами EVS, що надають нам власне повтори епізодів. Адже навіть за наявності 8—10-ти камер бувають проблеми із чітким рішенням епізодів, і потрібні дуже злагоджені дії».

У свою чергу Микола Балакін додав: «На мою думку, точність рішення важливіша за швидкість його прийняття. Зараз ми вже розуміємо, як працює система, і навчилися її використовувати, щоб правильно вирішувати епізоди. Тепер головне завдання — підвищити швидкість взаємодії. За ці шість місяців підготовки ми зробили величезний крок уперед. Я вважаю, що робота із системою VAR підвищить авторитет наших арбітрів у Європі».

Нагадаємо, що Комітет арбітрів УАФ нещодавно отримав позитивний рапорт щодо успішного проходження підготовки до застосування технології VAR, що було відображено у звіті голови Відділу футбольних технологій ФІФА Себастьяна Рунге.

Источник
Футбол 11:05 | 16 марта 2020 «Манчестер Сіті» Олександра Зінченка виступив з офіційною заявою Футбол 23:50 | 15 марта 2020 Прем’єр-ліга. «Шахтар» та «Динамо» розпочали другу частину чемпіонату із втрати очок Футбол 23:50 | 15 марта 2020 Перша ліга. Результативність «Руху», розчарування «Волині» й «Кременя» та форс-мажор «Авангарду» та «Агробізнесу» Футбол 16:35 | 15 марта 2020 «Гент» Пластуна, Безуса та Яремчука перебуває на карантині Футбол 16:35 | 15 марта 2020 Старт другого етапу чемпіонату України з футзалу в Екстра-лізі та Фіналу чотирьох Кубку України перенесено Футбол 11:50 | 15 марта 2020 Чемпіонат України серед дівочих команд WU-17: визначилися учасники фінального турніру Футбол 23:50 | 14 марта 2020 Прем’єр-ліга. «Олександрія» розпочала другий етап із вольової перемоги над «Колосом» Футбол 23:50 | 14 марта 2020 Ігор Харатін допоміг «Ференцварошу» здобути розгромну перемогу в чемпіонаті Угорщини Футбол 16:20 | 14 марта 2020 Наталія Зінченко: «Турнір в Іспанії був передусім надзвичайно інформативним» Футбол 16:20 | 14 марта 2020 Юнацька збірна України з футзалу U-19 проведе тренувальний збір в Ужгороді