Роман Павлов: "Важливо вчасно висунути протест..."

14:25 | 21 января 2016
З суддею Олімпійської категорії, досвідченим рефері найвищої суддівської кваліфікаціі - Романом Павловим ми зустрілися в Конча-Заспі.
З суддею Олімпійської категорії, досвідченим рефері найвищої суддівської кваліфікаціі - Романом Павловим ми зустрілися в Конча-Заспі. В розмові зі спеціалістом ми торкнулися актуального питання "протестів" і спробували розібратися чому вони іноді не спрацьовують, визначили завдання секундантів під час змагань, зачепили тему суддівських помилок і з"ясували можливість апеляцій в разі об"єктивної необ"єктивності. Також Роман Валерійович дав підказки і борцям і тренерам, як підкорити серця суддів...
 
 
Наш суддя повернувся з 54-го Міжнародного турніру Гран-Прі з греко-римської боротьби присвяченого пам"яті Івана Піддубного, що пройшов в Тюмені. На цих престижних змаганнях українець в якості представника Міжнародної федерації боротьби (UWW), виконуванував обов"язки технічного делегата. Перевіряв готовність залу, оцінював роботу колег та особисто проводив суддівство.
 
В змаганнях брали участь близько 130 найсильніших атлетів з п"яти країн світу. Серед учасників Олімпійські чемпіони - Іслам-Бек Альбієв, Назір Манкієв, Алан Хугаєв, Роман Власов, Олексій Мішин. У всіх категоріях спостерігалася жорстка конкуренція. Вольову, атакуючу боротьбу продемонстрував Євген Салєєв (85), який у фіналі переміг Бекхана Оздоєва. До речі, Салєєв упевнено виграв у давнього суперника Жана Беленюка - Давіда Чакветадзе. Несподівано швидко закінчилася фінальна сутичка в категорії до 98 килограмів. Перемогу в цій вазі з рахунком 8:0 виборов Микита Мельников. Який двічі витягнув з партеру і кинув через себе Мусу Євлоєва. Ще й досі не вщухають пристрасті вболівальників довкола фінального поєдинку між Романом Власовим (75) та Чінгізом Лабазановим. З рахунком 4:4 переміг Лабазанов. Хоча на думку Романа Павлова, Власов демонстрував більш активну боротьбу.
 
В турнірі, і досить успішно, як помітив Роман Павлов, боролися чеченці. Судіть самі чемпіонами турніру стали - Ібрагім Лабазанов (59); Іслам-Бек Альбієв (66); Чінгіз Лабазанов (75) і "срібло" в Муси Євлоєва (98). Три чемпіона у змаганнях такого рівня, це високий показник.
 
На жаль, як зізнався мій співрозмовник, суперечливі "моменти" з суддівством й досі виникають і, напевне, траплятимуться й надалі. Від помилок не застрахований ніхто. Не завжди судді, приймаючи хибне рішення, поступають навмисне. Інколи вони теж помиляються. Хоча, в діях суддів, безумовно, простежується певна політика. Коли скажімо, до господарів турніру, судді ставляться більш лояльно та поблажливо. В будь-якому разі, головне завдання секунданта полягає в тому, щоб вчасно, а саме протягом лічених секунд, висунути протест. Секундант протягом 5-ти секунд має законне право оскаржити рішення арбітра. Тут головне діяти рішуче й не зволікати. Повтор переглядає незалежне журі. На кожному килимі працює до трьох супервайзерів - незалежних експертів, які переглянувши запис можуть скасувати чи змінити рішення суддів. Головне завдання секундантів, наголошує Роман Павлов, вчасно скористатися своїм правом. Пильно стежити за ходом двобою, не втрачати концентрацію, й не дуже покладатися на професіоналізм суддів.
 
Напевне, всі пам"ятають, коли на турнірі пам"яті Гейдара Алієва в Баку, Беленюк у фінальному поєдинку з Чакветадзе починав дію, але попав на контрприйом і програв епізод вже у партері. Жан особисто вручив арбітру протест. Однак на повторі всі побачили зовсім інші кадри - фінальну частину обопільної комбінації. Хоча протест, наскільки я зрозумів, стосувався саме початку епізоду. Де саме Жан був ініціатором атаки. Однак, протест, як пояснив спеціаліст, було подано із запізненням, а в таких випадках демонструються тільки фінальні кадри комбінації. Тобто секундант не повинен чекати закінчення епізоду, а моментально, хоча зробити це в запалі боротьби, на емоціях, не завжди просто, відреагувати на хибне рішення арбітра.
 
Ми всі дивилися виступи наших борців в Лас-Вегасі і бачили з якою симпатією судді ставилися до Армена Варданяна та Жана Беленюка. Неабияку роль відіграє особиста поведінка самого борця. Коли борець не лається, не ображає суддів, а поводиться коректно він вже викликає повагу. Коли Беленюк після сутички тисне руку не тільки арбітру, боковому судді, а й підбігає до керівника килиму, звичайно, таке поводження викликає прихильність із боку всього суддівського корпусу. Так само коректно і виважено мають поводитися і секунданти. Не погрожувати суддям, не футболяти зневажливо челенж ногою, а стримано віддати його в руки арбітру. Якщо спортсмена відверто засудили, і вчасно не вдалося вирішити ситуацію, потрібно все одно боротися за справедливість.
 
Ми всі бачили, що в Ташкенті Беленюка у поєдинку з азербайджанським борцем підступно "зрізали" і ніяк не спробували розібрати "змову" суддівської бригади на найвищому рівні. Якщо суддя безпідставно засуджує борця, такого суддю має бути покарано. І така практика існує. Можливо ми не повернемо "золото", але створимо прецедент, що українці не віддадуть просто так перемогу. В таких випадках, підказує Роман Павлов, АСБУ має скласти офіційне звернення до Міжнародної федерації боротьби (UWW) з проханням розглянути й оцінити рішення суддів. Є чимало прикладів, коли в суперечливих ситуаціях після неадекватних рішень, суддів, після офіційних звернень, було дискваліфіковано.
 
На міжнародному семінарі суддів, що походив в Сочі відзначалось, що боротьба за новими правилами стала більш видовищною. Виштовхування за межі килиму не припиняє боротьбу. Судді дійшли згоди не заохочувати подібну тактику. Особливо жорстко буде каратися брудна боротьба - коли крутять пальці, шпиняють в очі.
 
Наприкінці нашої розмови - Роман Валерійович, побажав українцям в кожному з видів боротьби завоювати максимальну кількість ліцензій та в гарному настрої, що нині панує в Олімпійському центрі, підготуватися до головного старту сезону - Олімпійських Ігор в Ріо!
 
Автор статті: Олександр Пастухов
Источник
Борьба греко-римская 15:50 | 03 марта 2022 Росія та Білорусь відсторонені від участі у змаганнях Борьба греко-римская 13:50 | 27 февраля 2022 АСБУ вимагає від UWW виключити Борцівську Федерацію росії з членства Міжнарого світу боротьби Борьба греко-римская 19:05 | 24 февраля 2022 Увага! Наказ Міністерства молоді та спорту України Борьба греко-римская 18:50 | 22 февраля 2022 Тривають зори Борьба греко-римская 15:05 | 21 февраля 2022 Турнір О. Колчинського 2022: результати Борьба греко-римская 15:05 | 17 февраля 2022 Відкритий чемпіонат КДЮСШ "Школа спорту" пам"яті загиблих воїнів АТО та ООС Борьба греко-римская 18:50 | 15 февраля 2022 Борці Київщини завоювали дві медалі Кубку Польщі Борьба греко-римская 14:20 | 10 февраля 2022 ХV відкритий обласний юнацький турнір з греко-римської боротьби пам"яті Олексія Вакуленка Борьба греко-римская 14:05 | 10 февраля 2022 Зональний Чемпіонат України U15 та U17 пам"яті В.О. Гречишникова: регламент Борьба греко-римская 13:50 | 10 февраля 2022 Надія - 2022